Sık sorulan sorular


SES hizmetleri kimler tarafından veriliyor?

SES Hizmetleri, merkezi Almanya'da bulunan kar amacı gütmeyen Uluslararası Ticari İşbirliği Vakfı SES GmbH tarafından verilmektedir.

SES hizmetlerinden kimler yararlanabiliyor?

SES hizmetleri özel ya da resmi tüm kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerin,melek odalarına, okullara, ticari ya da sosyal hizmet sunan her türlü kurumlara, her sektörden üreticilere ve KOBİ'lere verilmekte, hatta kişisel bazda mentorlük desteği sağlanmaktadır.

Başvuru nasıl yapılıyor?

Başvuru için Başvuru formunun (RFA talep formu) doldurularak info[at]sestr.org.tr adresine gönderilemsi gerekiyor. (bkz. "İletişim ve başvuru" menüsü)

Hizmet talebinde bulunan müşterinin sorumlulukları nelerdir?

SES desteğinden faydalanan kurum ya da kuruluşlar uzmanın ulaşım giderlerinin yanı sıra, havalimanından karşılama ve transferler, konaklama, günlük iaşe ve olası ulaşım giderlerini karşılamak zorundadırlar.

Hizmet ne kadar süreli veriliyor? Bir zaman kısıtı var mı?

SES hizmetleri projenin içeriğine göre min. 3 haftadır. Projenin türüne göre gerektiğinde müşteri ek talepte bulunularak aynı ya da farklı bir uzman desteğinden herhangi bir kısıt olmaksızın faydalanabiliyor.

Başvurum ne kadar zamanda işleme konur ve gerçekleşir?

SES başvurusuyla ilgili RFA talep formu gönderildikten sonra 2-4 hafta içinde size bir uzman önerisi yapılır. Önerilen uzmanın tarafınızdan teyidi halinde işlemler başlatılır ve hazırlık süreci (uzmanın uygun olduğu zaman aralığı da dikkate alındığında) 2-4 ay içinde tamamlanır.

SES hizmetlerinden yararlanmanın maliyeti nedir?

SES hizmetlerinden faydalanmak isteyen kuruluşlar kıdemli uzmanın sadece gidiş-dönüş ulaşım masraflarını ve ülkede bulundukları süre içinde uzmanın konaklama, yemek, iaşe vb masraflarını üstlenmektedirler. Ayrıca haftalık bazda 12,- € karşılığı Türk Lirasını cep harçlığı olarak uzmana vermek zorundadırlar. Bunların dışında herhangi bir sigorta, günlük ücret, tazminat, vize vb ücretler söz konusu değildir. Ancak müracaat eden firmanın büyüklüğüne ve uluslararası ticaret hacmına göre firmalardan proje ve hazırlık masraflarına katılım payı talep edilmektedir.

Aynı anda birden fazla başvuru yapılabilir mi?

Prensip olarak her bir çözüm beklenen konu için ayrı bir başvuru formu (RFA) doldurulmalı ve talepte bulunulmalıdır. Başvuru sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Bir firma aynı anda birden fazla değişik konuda başvuru yapabilir.