Kıdemli Uzmanlar Servisi (SES) kuruluşunun 30. yılını kutladı


28 Haziran 2013; 09:03

Alman Kıdemli Uzmanlar Servisi (SES) kuruluşunun 30. yılı 7 Mayıs 2013 tarihinde Bonn'da yapılan bir törenle kutlandı.

Alman Kıdemli Uzmanlar Servisi (SES)kuruluşunun 30. yılını 7 Mayıs 2013 tarihinde Bonn'da yapılan bir törenle kutladı.

Kuruluş tarihi olan 1983 yılında bünyesinde bir avuç gönüllü ile yola çıkan SES bugün yaklaşık 11.000 kayıtlı uzman ile Avrupa Birliği'nde en fazla emekli uzmana sahip sivil toplum kurumudur. Bugüne kadar 160 ülkede 30.000'den fazla proje gerçekleştiren SES, Almanya'nın en büyük gönüllü emekli profesyonellerini bünyesinde barındırmaktadır.

250'den fazla konuğun katıldığı törende Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) Sekreteri Hans-Jürgen Beerfeltz, SES'in taşıdığı bilgi birikimi ve uzmanlığı sayesinde toplumsal katılımı gerçekleştirdiğini, bu başarının yurtdışında yapılan projelerle Kalkınma Bakanlığı için önemli bir iş ortağı olduğunu kanıtladığını ve büyük bir takdir gördüğünü belirtti.

SES Genel Müdürü Dr. Susanne Nonnen, SES bünyesinde çalışan gönüllü uzmanların "Yardım için Yardım" misyonu doğrultusunda devletin desteği ve sosyal sorumluluk bilincindeki kurum ve kuruluşların sponsorluğunda faaliyet gösterdiklerini, gelişmekte olan ülkelere, öncelikle Afrika, Asya, Latin Amerika ve Orta ve Doğu Avrupa'da projelere öncelik verdiklerini, aynı zamanda Almanya'da görev aldıklarını, halen 50 değişik ana sektörde 11.000 gönüllü uzmanın kendilerinde kayıtlı olduğunu ve 1983'den bu yana 160 ülkede 30.00 den fazla projeye destek verildiğini belirtti.